نظرسنجی
زردبند

کشاورزی

با آغاز فعاليت شركت دارويي زردبند در سال 1372، بخش كشاورزي با همت و دانش بزرگانی چون زنده یاد استاد دکتر رضا امیدبیگی و شادروان دکتر سید محمد فخر طباطبایی، به عنوان اولين و اصلي ترين سنگ بناي اين شرکت شكل گرفته و با انتخاب سايتي بعنوان مزرعه تحقیقاتی در روستاي زردبند واقع در شمال شرق تهران، ارقام مختلف گیاهان دارویی بصورت آزمایشی کشت گردید. امروزه این بخش با توسعه فعاليت و متناسب با نياز شركت، با چند صد هکتار کشت و تولید گیاهان دارویی مطابق با استانداردهایGood Agricultural Practices) GAP) اصلی ترین تامين كننده مواد اولیه گیاهان دارویی جهت تولید فرآورده های این شرکت می باشد.

مشارکت در کشت

بخش کشاورزی شرکت زردبند با توجه به نياز شرکت هر ساله، نسبت به عقد قرارداد كشت و توليد گياهان دارویی با كشاورزان علاقمند و پيشرو در مناطق مختلف كشور اقدام می نماید. در قالب اين قراردادها، اطلاعات و تجربيات لازم جهت كشت گياهان دارویی در اختيار كشاورزان قرار گرفته و محصول توليدي ایشان مطابق با استانداردهاي كيفي مندرج در متن قرارداد خريداري ميگردد. از جمله اهداف اين فعاليت، علاوه بر تامین نیاز شرکت، ترويج كشت گياهان دارويي بعنوان محصولات جايگزين يا مكمل در بين كشاورزان مي باشد.

کشت گیاهان غیر بومی

شرکت زردبند مفتخر است که بسیاری از گیاهان دارویی پرمصرف کشور را برای اولین بار در ایران بصورت علمی و با استفاده از ارقام بذور معتبر جهانی در سطح وسیع تولید نموده است. از این جمله میتوان گیاهانی چون والریان (Valeriana officinalis)، آویشن باغی (Thymus vulgaris)، کدو طبی (Cucurbita pepo var. styriaca)، سرخارگل (Echinacea purpurea)، گالگا (Galega officinalis) و بسیاری گیاهان دیگر را نام برد. استفاده از این گیاهان نه تنها باعث ارتقای کیفیت محصولات شرکت بلکه موجب بومی سازی تجربه کشت این گیاهان ارزشمند در کشور گردیده است.

دستاوردهای علمی واحد تحقیقات بخش کشاورزی

فعاليت تحقیقاتی بخش کشاورزی زردبند مشتمل بر مطالعات و تحقيقات صحرايي بر روي فلور گياهي ايران و شناسايي گونه ها و ژرم پلاسم هاي گیاهان دارويي ارزشمند كشور در مناطق مختلف و تلاش در راستاي اهلي نمودن، تكثير و معرفي ارزش و جايگاه واقعي آنها ميباشد. این فعالیت با همکاری کارشناسان صاحب نام بین المللی از جمله آقای دکتر ژرژ بتی از کشور فرانسه صورت می پذیرد و حاصل آن مقالات متعددی است که در محافل علمی ارائه گردیده است. همچنین کلیه فعالیتهای زراعی نیز اعم از تکثیر، کشت وسیع و مهار آفات و بیماری ها در مزارع این شرکت، زیر نظر متخصصین مجرب و بر اساس قواعد و مقررات کشاورزی سالم و رعایت اصول زیست محیطی، همسو با کشاورزی پایدار انجام می گیرد و نتایج آن در مجلات متعدد معتبر داخلی و بین المللی انتشار یافته است.

مجموعه تجربیات بخش کشاورزی شرکت در 4 جلد کتاب تحت عنوان "تولید و فرآوری گیاهان دارویی" به قلم زنده یاد استاد دکتر رضا امیدبیگی انتشار یافته است که به عنوان کتاب برگزیده گروه کشاورزی بخش علوم کاربردی بیست و نهمین دوره کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بهمن ماه 1390 انتخاب شده و از مراجع مهم تدریس در دانشگاهها و محافل علمی است.

ويعتبر القسم الزراعي في شركة زردبند لإنتاج الأدوية مع فريقه العلمي الماهر تحت إدارة المهندس محمد رضا باستان أحد أكثر مجموعات إنتاج النباتات الدوائية نجاحاً في البلد إضافة إلى إنتاج كميات كبيرة من نباتات سرداربو و آق أوستا و لوزارنك للمرة الأولى في إيران مما يدل على المكانة العلمية الرائدة للمجموعة العلمية الفعالة في القسم الزراعة في شركة زردبند لإنتاج الأدوية في منطقة غرب آسيا.ألبوم الصور الزراعية